Wrocław
atrakcje stolicy Dolnego Śląska
Tu Mieszkamy
Co warto zobaczyć we Wrocławiu
Wrocław jest fantastycznym miejscem do życia. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj jest u nas cieplej niż w innych rejonach Polski i częściej świeci słońce. Co więcej, nasze miasto oferuje dużo ciekawych miejsc do odwiedzenia, historii do poznania i krasnali do znalezienia. W tym miejscu znajdziecie informacje o największych atrakcjach Wrocławia i o naszych ulubionych miejscach w tym mieście. Radzimy gdzie warto pójść z dziećmi, a gdzie na randkę we dwoje. Mini przewodnik wrocławskich lokalsów.
Wrocław
z Perspektywy wody
Z uwagi na dużą ilość mostów (ponad 100) i kładek nazywany jest Wenecją Północy. Odra, która przepływa przez serce miasta oraz liczne mniejsze rzeki i kanały pozwalają spojrzeć na stolicę Dolnego Śląska w zupełnie nowy sposób.
Fajnym pomysłem jest poznawanie Wrocławia z perspektywy wody. Można wsiąść na statek wycieczkowy, wynająć rower wodny, kajak czy nawet sup i eksplorować miasto w alternatywny sposób.
Odkrywaj miasto inaczej
Rejsy statkiem
Czyli klasyka w nowoczesnym wydaniu. Wrocławskie rejsy po Odrze to idealny sposób na relaks i podziwianie miasta z pokładu statku. Istnieje kilka przystani, a każda z nich oferuje inne widoki i atmosferę.
Kardynalska - ta przystań znajduje się w historycznym sercu Wrocławia, na Wyspie Piaskowej na Ostrowie Tumskim
Zwierzyniecka - położona w malowniczym zakątku Wrocławia, tuż przy Moście Zwierzynieckim
ZOO - znajduje się przy wałach, z tyłu ZOO. W pobliżu jest drugie wejście do ogrodu zoologicznego, przy Bramie Japońskiej
Hala Targowa - położona przy Bulwarze Dunikowskiego przy Hali Targowej, 200 m od Panoramy Racławickiej.
Cypel - na Wyspie Słodowej
Kajakiem przez miasto
Kajakiem można przepłynąć obok najpiękniejszych mostów, takich jak Most Zwierzyniecki czy Most Tumski oraz odkrywać spokojniejsze zakątki rzeki, z dala od tłumów. Czasem naprawdę można się zdziwić jak blisko centrum znajdują się dzikie miejsca, gdzie spotkać można czaple czy bobry.
SUP
We Wrocławiu działa kilka wypożyczalni desek SUP, które umożliwiają eksplorację miasta w unikalny sposób. Istnieje możliwość wynajmu desek zarówno na godziny, jak i na cały dzień. Można także zorganizować wycieczkę grupową na SUP-ach z instruktorem/przewodnikiem.
Atrakcje dla dzieci
Nawet zwykły spacer po mieście może być dla dzieci przygodą, kiedy motywem przewodnim jest szukanie rozsianych po całym mieście wrocławskich krasnali. Jest ich ponad 800 i wciąż pojawiają się kolejne!
Czy uda Wam się znaleźć Życzliwka, Syzyfki, Obieżysmaka a może napotkacie Papę Krasnala?
Szukanie figurek można sobie ułatwić korzystając z mapy „Krasnale w Centrum Wrocławia”, którą można kupić w punktach informacji turystycznej.
Letnie upalne spacery można sobie urozmaicić dzięki fontannom, które tryskają wodą bezpośrednio z poziomu chodnika. Dzięki temu można się schłodzić i znaleźć odpoczynek od gorąca podczas wakacyjnych wędrówek po Wrocławiu. Tego typu fontanny znajdziecie w kilku miejscach; między innymi na ulicy Oławskiej, na
Placu Solnym i nasza najulubieńsza pod Halą Stulecia, zaraz obok fontanny multimedialnej.
Gdzie pójść we wrocławiu z dziećmi
Muzeum Iluzji
To miejsce zapewni niezwykłą rozrywkę dla małych i dużych. Dorośli wcale nie będą mniej zachwyceni wizytą niż dzieci. Znajdziecie tu wiele interaktywnych ekspozycji, które w praktyce pokazują jak działa złudzenie optyczne i dotykowe. We wrocławskim Muzeum Iluzji będziecie mieli możliwość rysowania światłem i zobaczenia świata do góry nogami. Przy instalacjach i eksponatach znajduje się informacja na temat danego zjawiska/złudzenia, co daje możliwość nauki przez zabawę.
ZOO i Afrykarium
Wrocławskie ZOO jest jednym z największych i najstarszych w Polsce. Bez wątpienia jego szczególną atrakcją jest otwarte w 2014 r. Afrykarium, czyli unikalne oceanarium z egzotyczną fauną Afryki, w tym hipopotamami, rekinami i pingwinami. Jedną z najfajniejszych rzeczy jest możliwość podziwiania żółwi morskich, płaszczek i rekinów od spodu (przepływają bowiem nad naszymi głowami w szklanym tunelu). Codziennie o godzinie 14 można oglądać pokaz karmienia pingwinów przylądkowych (jeśli interesują Was szczególnie jakieś inne zwierzęta tutaj możecie sprawdzić godziny karmienia różnych zwierzaków.

Kolejkowo
Jest to gigantyczna makieta, która przedstawia charakterystyczne fragmenty Dolnego Śląska, w tym kultowe miejsca we Wrocławiu. W rzeczywistości jest to cudowny, ruchomy świat w miniaturze, który został stworzony z dbałością o detale. W Kolejkowie zobaczyć można ponad 200 modeli poruszających się pociągów, tramwajów i pojazdów. Ponadto zadbano o zmienne oświetlenie, które imituje rytm dnia i nocy. Makieta zamieszkana jest przez ponad 3 tysiące figurek ludzi i zwierząt, odgrywających różne scenki z życia codziennego.
Hydropolis
Multimedialne centrum edukacyjne, które przybliża nam rolę wody w przyrodzie i życiu człowieka. Tu nie ma lania wody, jest za to mnóstwo konkretów, podzielonych na osiem stref tematycznych, które pozwalają poznać wodę z różnych perspektyw - od biologii i ekologii, przez technologię, aż po kulturę i sztukę. Reasumując, Hydropolis to nauka w nowoczesnym, interaktywnym wydaniu.
Aquapark
To jeden z największych parków wodnych w Europie. Znajdziecie tu baseny rekreacyjne i sportowe, saunarium, siłownię i fitness. W strefie rekreacyjnej są zjeżdżalnie, basen ze sztuczną falą i leniwą rzekę. Aquapark posiada dwa duże baseny dla najmłodszych, a temperatura w nich jest odpowiednio wyższa. Do dyspozycji są piankowe pływadła o różnych kształtach.
Jest możliwość wypływania na zewnątrz (również w sezonie zimowym). Zewnętrzna strefa składa się z kilku basenów o różnej temperaturze i głębokości. W lecie można relaksować się na plaży. Miejsce to cieszy się ogromną popularnością i możecie spodziewać się tłumów. Dzieci kochają tu być, więc pomimo, że unikamy zatłoczonych atrakcji, wizyta w aquaparku jest obowiązkowa przynajmniej kilka razy w roku.
Lodziarnia ROMA
Lody rzemieślnicze, naturalne, kraftowe - w naszym mieście znajdziecie je wszystkie. Ale królowa jest tylko jedna i nazywa się ROMA. Tradycja tej wyjątkowej lodziarni sięga 1946 roku, a smak i receptury lodów są pielęgnowane przez kolejne pokolenia.
Odpływamy przy pistacjowych, damy się pokroić za solony karmel i czarny sezam. Tak smakują najlepsze i najprawdziwsze lody. Podsumowując - spróbujcie koniecznie będąc we Wrocławiu.
Park Mamuta
Jeśli szukacie darmowych atrakcji dla dzieci we Wrocławiu, ciekawym pomysłem może być wizyta w Parku Mamuta na wrocławskim Oporowie. Bez wątpienia największą tutejszą atrakcją jest drewniany model mamuta o imponujących rozmiarach - ma ponad 12 m długości i 7 m wysokości. A co najlepsze, można wchodzić do środka i zjeżdżać na dół dzięki ślizgawkom, którymi są z kły tego giganta.

Grabowy Labirynt w Parku Brochowskim
Kolejną ciekawą i darmową atrakcją dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu jest grabowy labirynt, który znajdziecie w Parku Brochowskim. Labirynt tworzą wysokie na około 170 cm krzewy. Jak wiadomo, dzieci kochają chowanie się, szukanie i wszelkie zagadki, więc jest to dobry sposób na spędzenie czasu na dworze, w otoczeniu zieleni. Nie jest tak łatwo znaleźć wyjście z labiryntu, choć z zewnątrz nie wydaje się jakiś olbrzymi. Spróbujcie sami:-)
Gdzie odpocząć We Wrocławiu
czasem Największą atrakcją jest spokój i zieleń
Park Szczytnicki
To jeden z najstarszych i największych parków we Wrocławiu. Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku, pierwotnie jako ogród w stylu angielskim, który do dziś zachował swój malowniczy, krajobrazowy charakter.
Park Szczytnicki to nie tylko natura, ale także ciekawe zabytki, takie jak kaplica św. Jana Nepomucena, przeniesiona z Kędzierzyna-Koźla w XVIII wieku, będąca jednym z najstarszych drewnianych budynków sakralnych w Polsce.
Kolejnym ciekawym obiektem jest pergola przy Hali Stulecia, która znajduje się na południowo-zachodnim krańcu parku. Według nas Park Szczytnicki najbardziej bajecznie wygląda na wiosnę, gdy kwitną magnolie. W tym okresie zdecydowanie warto też odwiedzić aleję sakur, czyli fragment parku obsadzony drzewami japońskiej wiśni. Ponadto w stawach można obserwować karpie ozdobne, kaczki, kurki wodne i czaple, a spacerując alejkami spotkamy mnóstwo wiewiórek. Warto zauważyć, że dzięki swoim rozległym polanom park jest idealnym miejscem na pikniki, relaks z książką oraz zabawy z dziećmi.

Ogród Japoński
Znajduje się na terenie Parku Szczytnickiego. Warto zaznaczyć, że jest otwarty od początku kwietnia do końca października, a wstęp jest biletowany. Ogród Japoński we Wrocławiu został założony na początku XX w., później zaniedbany i zniszczony przez powódź w 1997 r. Dwa lata później został odrestaurowany przy udziale architektów i ogrodników z Japonii, w ramach współpracy polsko-japońskiej. W ogrodzie jest wiele ciekawych detali, które nawiązują do stylu i tradycji japońskich, takich jak kamienne latarnie , drewniane mostki, charakterystyczne pawilony. Ponadto, w stawie, który stanowi centralną część Ogrodu Japońskiego, pływają ozdobne karpie Koi. Najpiękniej jest tu na w maju i czerwcu, gdy kwitnie masa różaneczników i azalii.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
Położony jest w samym sercu Wrocławia, w bezpośrednim sąsiedztwie Ostrowa Tumskiego. Wrocławski Ogród Botaniczny to bez wątpienia idealne miejsce, by odpocząć od zgiełki miasta w otoczeniu przyrody. Jest większy od Ogrodu Japońskiego, dzięki czemu łatwiej znaleźć tu spokojne miejsce do relaksu. Podzielony jest na strefy, takie jak alpinarium z górską roślinnością, arboretum z wiekowymi drzewami, szklarnie pełne egzotyki. Ponadto Ogród Botaniczny regularnie organizuje różne imprezy tematyczne, takie jak Dolnośląski Festiwal Dyni, Festiwal Tulipanów, Dzień Pszczoły i wiele innych.

Wały nad Odrą
Chcesz odpocząć jak lokalsi? W takim razie idź na spacer wzdłuż wałów nad Odrą. Ścieżka ma długość około 14 km i prowadzi przez różne malownicze zakątki naszego miasta. Trasa rozpoczyna się w okolicach Mostu Trzebnickiego i biegnie aż do Mostu Zwierzynieckiego, łącząc takie miejsca jak Wyspa Słodowa, Ostrów Tumski czy okolice Hali Stulecia. W rezultacie jest to popularny weekendowy spacerniak, a także ulubione miejsce biegaczy i rowerzystów. Dodatkowo po drodze można podziwiać widoki na rzekę, liczne mosty oraz zielone tereny nadrzeczne.

Punkty widokowe we wrocławiu
Perspektywa z góry
Taras widokowy Sky Tower
Najwyższy budynek we Wrocławiu i jeden z najwyższych w Polsce oferuje możliwość podziwiania miasta z wysokości ponad 200 m, czyli z tarasu widokowego, który znajduje się na 49 pietrze budynku. Warto zauważyć, że ostatnio taras przeszedł modernizację i został ponownie otwarty w 2024 r. Nowoczesne multimedialne windy i spektakularne widoki z góry bez wątpienia robią ogromne wrażenie.
Mostek Czarownic (Pokutnic) w Kościele św. Marii Magdaleny
Czyż sama nazwa nie jest wystarczająco ciekawa, by chcieć się wdrapać na górę po 247 schodach? Mostek Czarownic (inaczej zwany Mostkiem Pokutnic) to nazwa łącznika w formie kładki łączącej dwie wieże katedry św. Marii Magdaleny we Wrocławiu. Z tym miejscem wiążą się różne legendy. Jedna z nich opowiada o wrocławiance Tekli, która za swe lenistwo i próżność została ukarana przez ojca poprzez uwięzienie na moście pomiędzy wieżami. Miała za zadanie codziennie ten most zamiatać, w czym pomagała jej dobra czarownica Martynka. Na pamiątkę tej historii na balustradzie mostku z widokiem na panoramę Wrocławia umieszczone zostały figurki Tekli i Martynki, które są jednymi z kolekcji wrocławskich krasnali.
Wieża widokowa Katedry św. Jana Chrzciciela
Katedra zlokalizowana jest na Ostrowie Tumskim, czyli w samym sercu najstarszej części Wrocławia. Aby dostać się na wieżę, trzeba pokonać łącznie 210 stopni. Przed powstaniem budynku Sky Tower, to właśnie wieża katedry św. Jana Chrzciciela była najwyższych punktem widokowym miasta. Z tego miejsca podziwiać można Ostrów Tumski, Rynek, Most Tumski oraz inne wrocławskie zbytki.
Wieża Kościoła Garnizonowego św. Elżbiety
Ten gotycki kościół jest jednym z charakterystycznych punktów wrocławskiego krajobrazu i należy do najważniejszych zabytków sakralnych miasta. Wieża Kościoła Garnizonowego św. Elżbiety jest jednym z najlepszych punktów widokowych we Wrocławiu. Przy dobrej pogodzie można stad nawet zobaczyć najwyższy szczyt Sudetów, czyli Śnieżkę. Taras widokowy znajduje się na wysokości około 75 mm, a by na niego dotrzeć, trzeba pokonać ponad 300 schodów.
Kolorowe Podwórka
Streetart po wrocławsku
Murale na Nadoodrzu
Nadodrze to z pewnością jedna z najbardziej klimatycznych i kontrastowych dzielnic Wrocławia. Przez lata była typowo robotniczą dzielnicą z wieloma zakładami przemysłowymi i fabrykami, ale przez lata przeszła wyjątkową transformację. Dziś Nadodrze jest miejscem, które przyciąga artystów, rzemieślników i poszukiwaczy ciekawych smaków.
Kolorowe Podwórka to przestrzeń, która znajduje się w okolicy ulic Roosvelta i Jedności Narodowej na Nadodrzu. Dawne szare podwórka przemieniły się tutaj w prawdziwe galerie sztuki na świeżym powietrzu, pełne kolorów, murali, mozaik i artystycznych instalacji. To miejsce, które pokazuje, jak sztuka może zmienić przestrzeń i nadać jej nowe życie.
Hej, Witaj na pokładzie
Płyń z nami jeśli kochasz odkrywać świat na własną rękę, szukasz inspiracji podróżniczych i sprawdzonych miejsc noclegowych.